BZT52C3V6S-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 5,650
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 447
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Comchip Technology
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323
SOD 323
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C3V6S-TP
DigiKey Part Number
BZT52C3V6S-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C3V6S-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C3V6S-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V6S-TP
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms