NTS-1700-112UN
NTS-1700-112UN
DigiKey Part Number
1866-NTS-1700-112UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTS-1700-112UN
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 1500 W Power Output Continuous Inverter 1 AC Outlets International
Category
AC Outlets
1
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
1500 W
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
3000 W
Part Status
Active
Remote Capability
No
Type
Inverter
Region Utilized
International
Voltage - Output
110VAC
Size
15.75" L x 7.24" W x 2.76" H (400.0mm x 184.0mm x 70.0mm)
Voltage - Input
12VDC