MIC5245-3.3BM5
DigiKey Part Number
2156-MIC5245-3.3BM5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5245-3.3BM5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA