25LC040A-H/SN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 518
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2,401
Rohm Semiconductor
In Stock: 149
onsemi
onsemi
STMicroelectronics
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
25LC040A-H/SN
DigiKey Part Number
25LC040A-H/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC040A-H/SN
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC040A-H/SN Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)