30KPA33AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 989
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
In Stock: 0
YAGEO
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 839
In Stock: 240
58.5V Clamp 517.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA33AE3/TR13
DigiKey Part Number
30KPA33AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA33AE3/TR13
Description
TVS DIODE 33VWM 58.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
517.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.5V