DSC6001CI1A-016.3690
DigiKey Part Number
DSC6001CI1A-016.3690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6001CI1A-016.3690
Description
MEMS OSC XO 16.3690MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
16.369 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VDFN
EDA/CAD Models
DSC6001CI1A-016.3690 Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Function
Standby (Power Down)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)