DSC6001CI2A-036.0000
DigiKey Part Number
DSC6001CI2A-036.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6001CI2A-036.0000
Description
MEMS OSC XO 36.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
36 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-VDFN
EDA/CAD Models
DSC6001CI2A-036.0000 Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Function
Enable/Disable
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)