DSPIC30F6014-20E/PF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 105
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 290
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14)
DSPIC30F6014-20E/PF
DigiKey Part Number
DSPIC30F601420EPF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6014-20E/PF
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSPIC30F6014-20E/PF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)