LM2574-3.3YN
DigiKey Part Number
576-3855-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2574-3.3YN
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2574-3.3YN Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
52kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Through Hole
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
8-PDIP
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
40V