MCP1825T-5002E/DC
DigiKey Part Number
MCP1825T-5002E/DCTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1825T-5002E/DCCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1825T-5002E/DCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1825T-5002E/DC
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT-223-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-5
EDA/CAD Models
MCP1825T-5002E/DC Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-223-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA