MCP25020-I/P
DigiKey Part Number
MCP25020-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP25020-I/P
Description
IC XPNDR 25MHZ CAN V2.0B 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 8 CAN V2.0b 25 MHz 14-PDIP
EDA/CAD Models
MCP25020-I/P Models
Category
Output Type
Push-Pull
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output Source/Sink
25mA
Packaging
Tube
Clock Frequency
25 MHz
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.75V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of I/O
8
Mounting Type
Through Hole
Interface
CAN V2.0b
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)