MCP4011T-103E/MC
DigiKey Part Number
MCP4011T-103E/MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4011T-103E/MCCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4011T-103E/MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4011T-103E/MC
Description
IC DIG POT 10K 8-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-DFN (2x3)
EDA/CAD Models
MCP4011T-103E/MC Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C