MCP4662-502E/UN
DigiKey Part Number
MCP4662-502E/UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4662-502E/UN
Description
IC DIG POT 5K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
MCP4662-502E/UN Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Mute, Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
257
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C