MIC29150-3.3WU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,895
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 20
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC29150-3.3WU
DigiKey Part Number
576-1105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29150-3.3WU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC29150-3.3WU Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Input (Max)
26V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V