MIC37100-3.3WS
DigiKey Part Number
576-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37100-3.3WS
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC37100-3.3WS Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Input (Max)
6V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V