MIC49150-1.2YMM
DigiKey Part Number
576-1805-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC49150-1.2YMM
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-MSOP
EDA/CAD Models
MIC49150-1.2YMM Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V