PIC10F200-E/MC
DigiKey Part Number
PIC10F200-E/MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F200-E/MC
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 384B (256 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC10F200-E/MC Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Speed
4MHz