PIC10F220-E/MC
DigiKey Part Number
PIC10F220-E/MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F220-E/MC
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 384B (256 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)
EDA/CAD Models
PIC10F220-E/MC Models
RAM Size
16 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
8MHz