PIC16F18856T-I/MV
DigiKey Part Number
PIC16F18856T-I/MVTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F18856T-I/MVCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F18856T-I/MVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18856T-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz