PIC16F887-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F887-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F887-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-QFN (8x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F887-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz