PIC16F88T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F88T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F88T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F88T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F88T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F88T-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)