PIC16LF18425-E/JQ
DigiKey Part Number
PIC16LF18425-E/JQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF18425-E/JQ
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz