PIC18F8720T-I/PT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 588
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 1,811
Datasheet
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
PIC18F8720T-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC18F8720T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC18F8720T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC18F8720T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F8720T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PIC18F8720T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
25MHz