PIC18LF2620-I/SO
DigiKey Part Number
PIC18LF2620-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF2620-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC18LF2620-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)