PIC18LF26K40T-I/MV
DigiKey Part Number
PIC18LF26K40T-I/MVTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18LF26K40T-I/MVCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18LF26K40T-I/MVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF26K40T-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-UQFN (4x4)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz