PIC24FJ256GL405-I/M4
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ256GL405-I/M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GL405-I/M4
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-UQFN (6x6)
RAM Size
32K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Data Converters
A/D 24x10b/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Grade
Automotive
Core Size
16-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
32MHz