TC1017-2.8VCTTR
DigiKey Part Number
TC1017-2.8VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1017-2.8VCTCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1017-2.8VCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1017-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TC1017-2.8VCTTR Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
58dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA