TC1264-3.3VDBTR
DigiKey Part Number
TC1264-3.3VDBTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1264-3.3VDBCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1264-3.3VDBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1264-3.3VDBTR
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
TC1264-3.3VDBTR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA