VN10KN3-G-P002
DigiKey Part Number
150-VN10KN3-G-P002TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-VN10KN3-G-P002CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN10KN3-G-P002
Description
MOSFET N-CH 60V 310MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 310mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VN10KN3-G-P002 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
60 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5Ohm @ 500mA, 10V