BFCN-1575+
DigiKey Part Number
3157-BFCN-1575+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-BFCN-1575+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-BFCN-1575+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFCN-1575+
Description
CER FILTER 1.575GHZ BAND PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.575GHz Center Band Pass Ceramic Filter 90 MHz 50Ohm 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFCN-1575+ Models
Category
Insertion Loss
3dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
Band Pass
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
1.575GHz Center
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.037" (0.94mm)
Bandwidth
90 MHz