0039000040-12-V0-D
DigiKey Part Number
0039000040-12-V0-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0039000040-12-V0-D
Description
12" PRE-CRIMP A2040 VIOLET
Customer Reference
Detailed Description
Violet 20 AWG Jumper Lead Pin to Pin Tin 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Violet
Packaging
Bulk
Number of Rows
1
Part Status
Active
Number of Conductors
1
Contact End
Pin to Pin
Base Product Number
Length
12.0" (304.8mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
12" PRE-CRIMP A2040 BLACK
In-Stock: 378
12" PRE-CRIMP A2040 BLUE
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP A2040 BROWN
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP A2040 GREEN
12" PRE-CRIMP A2040 ORANGE
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040 VIOLET
3" PRE-CRIMP A2040 VIOLET
4" PRE-CRIMP A2040 VIOLET
5" PRE-CRIMP A2040 VIOLET
6" PRE-CRIMP A2040 VIOLET