ECASD40G157M016K00
DigiKey Part Number
490-5456-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5456-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD40G157M016K00
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 16mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECASD40G157M016K00 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm