GRM155R61C105KE01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 13,59,558
Datasheet
Direct
Knowles Novacap
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R61C105KE01D
DigiKey Part Number
490-10453-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61C105KE01D
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155R61C105KE01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)