GRM188R71H103JA01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,51,910
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 16,93,800
Datasheet
YAGEO
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
Upgrade
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H103JA01D
DigiKey Part Number
490-9734-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R71H103JA01D
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R71H103JA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)