GRT155R60J106ME13D
DigiKey Part Number
490-GRT155R60J106ME13DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT155R60J106ME13DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT155R60J106ME13DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT155R60J106ME13D
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRT155R60J106ME13D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)