LXES15AAA1-117 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,579
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount 1005
LXES15AAA1-117
DigiKey Part Number
490-9330-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXES15AAA1-117
Description
TVS DIODE 15VWM 1005
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LXES15AAA1-117 Models
Category
Applications
General Purpose
Mfr
Capacitance @ Frequency
0.05pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Zener
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Bidirectional Channels
1
Supplier Device Package
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V