NFM18HC106D0G3L
DigiKey Part Number
490-NFM18HC106D0G3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-NFM18HC106D0G3LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-NFM18HC106D0G3LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18HC106D0G3L
Description
CAP FEEDTHRU 10UF 20% 4V 0603
Detailed Description
10 µF Feed Through Capacitor 4V 4 A 30mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM18HC106D0G3L Models
Category
Current
4 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated
4V