XRCGA20M000F4A2AR0
DigiKey Part Number
490-XRCGA20M000F4A2AR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGA20M000F4A2AR0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGA20M000F4A2AR0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGA20M000F4A2AR0
Description
CRYSTAL 20.0MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz ±40ppm Crystal 8pF 160 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XRCGA20M000F4A2AR0 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
MHz Crystal
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
20 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±140ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±40ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)