BZX38450-C3V6X
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-C3V6XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX38450-C3V6XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX38450-C3V6XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-C3V6X
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms