HPZR-C12-QX
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C12-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C12-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C12-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C12-QX
Description
DIODE ZENER 12V 682MW SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 682 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 µA @ 10 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
175°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
682 mW
Supplier Device Package
SOD-123W
Impedance (Max) (Zzt)
21.2 Ohms