BW566M063HGKTA
DigiKey Part Number
3372-BW566M063HGKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
BW566M063HGKTA
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Aillen
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm