GXC1V221MCQ1GS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 366
Datasheet
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 4000 Hrs @ 135°C
GXC1V221MCQ1GS
DigiKey Part Number
GXC1V221MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GXC1V221MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GXC1V221MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXC1V221MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C