PCR1V221MCL1GS
DigiKey Part Number
493-13763-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13763-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13763-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR1V221MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V SMD
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 21mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
PCR1V221MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm