UCY2C221MHD9
DigiKey Part Number
493-6942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2C221MHD9
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2C221MHD9 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C