CS-4-13NTA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CS-4-13NTA |
Description | SWITCH ROTARY DIP SP3T 0.1A 16V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch SP3T 3 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 16VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CS-4-13NTA Models |
Category | Contact Finish Gold |
Manufacturer Nidec Components | Height Above Board 0.091" (2.30mm) |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Termination Style J Lead |
Part Status Active | Pitch 0.051" (1.30mm) |
Circuit SP3T | Washable Yes |
Number of Positions 3 | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
Current Rating (Amps) 100mA | Body Material Epoxy |
Voltage Rating 16VDC | Length 0.197" (5.00mm) |