F17HA-05MC
F17HA-05MC
F17HA-05MC
DigiKey Part Number
563-1108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F17HA-05MC
Description
FAN AXIAL 17X8MM 5VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 17mm L x 17mm H Sleeve 0.530 CFM (0.015m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
7.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
150 mW
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.005 lb (2.27 g)
Size / Dimension
Square - 17mm L x 17mm H
Current Rating (Amps)
0.030A
Width
8.00mm
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Air Flow
0.530 CFM (0.015m³/min)
Material - Frame
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Static Pressure
0.040 in H2O (10.0 Pa)