MG16B-300-AA-00
DigiKey Part Number
563-2088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG16B-300-AA-00
Description
GEARMOTOR 34 RPM 6V PLANETARY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 34 RPM 6VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
22.7 / 160
Manufacturer
Nidec Components
Size / Dimension
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.433" (11.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
300
Voltage - Rated
6VDC