ST-42ETA102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 4,368
Datasheet
Image for ST-42ETA102 is not available
ST-42ETA102
DigiKey Part Number
563-ST-42ETA102TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-42ETA102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
ST-42ETA102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%