TGHEV5R00FE
DigiKey Part Number
273-TGHEV5R00FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHEV5R00FE
Description
100W RESISTOR 5 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
5 Ohms
Size / Dimension
1.378" L x 0.669" W (35.00mm x 17.00mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Power (Watts)
100W