D2FD-2L30-1T
DigiKey Part Number
39-D2FD-2L30-1T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2FD-2L30-1T
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2FD-2L30-1T Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP60 - Dust Tight
Series
Operating Force
66gf
Packaging
Bulk
Release Force
5.099gf
Part Status
Active
Operating Position
0.445" (11.3mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Mechanical Life
300,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C